Първи кръг на Националната олимпиада по физика 2025/2026

На 11 януари приключи първият кръг на Националната олимпиада по физика за учебната 2025/2026 година. Състезанието се проведе в шест възрастови групи – за ученици от VII, VIII, IX, X, XI и XII клас. Националната олимпиада по физика е основен елемент от системата за откриване, подбор и дългосрочна подготовка на най-талантливите български ученици в областта на физиката.

 

Националната олимпиада по физика е част от официалния механизъм за формиране на националния отбор на България за участие в International Physics Olympiad (IPhO) – най-престижното международно състезание по физика за ученици от средното образование. Основната цел на IPhO е да провери и развие най-високото ниво на знания, критично мислене и умения за решаване на комплексни задачи, както и способностите за анализ, аргументация и експериментална работа във физиката.

 

Международната олимпиада по физика се провежда ежегодно в различни държави и включва теоретични и експериментални задачи, които изискват задълбочено разбиране на физичните закони и умение за тяхното прилагане в нови и нестандартни ситуации. В състезанието участват национални отбори, съставени от до петима ученици и двама ръководители, като олимпиадата съчетава високо научно ниво с интензивен международен обмен на знания и културен опит.

 

Международната олимпиада по физика е учредена през 1967 г. по инициатива на Полша (домакин), България, Чехословакия, Унгария и Румъния. През последните години в IPhO участват близо 90 държави и територии. България е сред страните-основателки и участва във всички издания на олимпиадата до момента, като се представлява от петима ученици, подбрани чрез национална селекция, и двама ръководители.

 

„Олимпиадата е за всички“ – значението на първия кръг

Първият кръг на олимпиадите е началната и най-достъпна стъпка в този процес. Той е отворен за всички ученици, безплатен е, и се провежда в училищна среда. Основната му цел е не отсяване, а създаване на интерес, натрупване на опит и изграждане на увереност.

Именно чрез масовото участие в първите кръгове учениците правят първи контакт с олимпийския тип задачи, развиват логическо мислене и откриват собствените си възможности и интереси в науката. За много от тях това е началото на дългосрочен път – както към бъдещи национални и международни участия, така и към по-дълбока мотивация за учене и развитие.

Първите кръгове на част от олимпиадите все още са активни и учениците могат да се включат в тях, както следва:

  • Химия и опазване на околната среда – до 12.01.2026 г.
  • Астрономия – до 16.01.2026 г.
  • География и икономика – до 16.01.2026 г.
  • Биология и здравно образование – до 30.01.2026 г.

Националната кампания „УЧАСТВАЙ! Олимпиадата е за всички“

Първият кръг на олимпиадите е във фокуса на националната кампания „УЧАСТВАЙ! Олимпиадата е за всички“, която цели да насърчи участието на ученици в началните етапи на олимпиадите по: математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрономия, география.

 

Кампанията подчертава, че всяко голямо постижение започва с малка, но смела първа стъпка. Първият кръг е именно тази стъпка – отворена, достъпна и предназначена за всяко дете с интерес към науката.

 

Ученическите олимпиади, организирани от МОН в три кръга – общински, областен и национален, са безплатни и представляват основния механизъм за класиране на учениците за разширените национални отбори на България. Олимпийците от тези отбори представят страната ни на официалните и най-престижни международни научни олимпиади.

 

Допълнителна информация

Националната кампания „УЧАСТВАЙ! Олимпиадата е за всички“ се организира от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН) и Министерството на образованието и науката (МОН), с медийната подкрепа на Българската телеграфна агенция (БТА).

 

Актуална информация, полезни съвети и връзки са достъпни на официалния сайт на кампанията:

https://uchastvai.olympicbg.org/